IPB

Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

> Vidadi Babanlı-Görkəmli Azərbaycan yazıçısı., Видади Бабанлы.
серенка
сообщение 7.1.2009, 17:58
Сообщение #1

Развитый

Из: Баку

Babanlı Vidadi Yusif oğlu — nasir, şair, 1954-cü ildən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Azərbbaycanın əməkdar incəsənət xadimi (1986) - 1927-ci il yanvarın 5-də Qazax rayonunun Şıxlı (indiki Muğanlı) kəndində müəllim ailəsində doğulmuşdur. Burada orta məktəbi bitirdikdən sonra ADU-nun fılologiya fakültəsində təhsil almışdır (1944-1949). Bir il Sabirabad şəhər orta məktəbində müəllim işləmiş, sonra Bakıya köçüb "Azərbaycan müəllimi" qəzeti redaksiyasında ədəbi işçi vəzifəsində çalışmışdır. Moskvada M.Qorki adına Ədəbiyyat İnstitutuna təhsil almağa göndərilmiş, orada aspiranturaya daxil olsa da, səhhəti üzündən Bakıya qayıtmalı olmuşdur. Burada «Ədəbiyyat qəzeti» redaksiyasında ədəbi işçi, sonra şöbə müdiri işləmişdir (1954-1960). Yaradıcılıqla əlaqədar Sumqayıt şəhərində fəhlə yataqxanasında tərbiyəçi olmuş, əsərinə material toplamışdır. «Azərbaycan» jurnalı redaksiyasında nəsr şöbəsinə başçılıq etmişdir (1961-1968). C.Cabbarlı adına "Azərbaycanfılm" kinostudiyasının dublyaj şöbəsində baş redaktor əvəzi (1974-1976), "Yazıçı" nəşriyyatında baş redaktor müavini (1978-1981) olmuşdur. Hazırda bədii yaradıcılıqla məşğuldur. Onun ilk mətbu əsəri 1947-ci ildə "Azərbaycan gəncləri" qəzetində çıxan "Anam sən oldun" şeiridir. İlk şeirləri "Dönüş", "Təbrizdə bir gecə" poemaları dövri mətbuatda "Vidadi Şıxlı" təxəllüsü ilə çap olunmuşdur. "Gəlin" povesti ilə nəsr yaradıcılığına başlamışdır (1954-cü ildən). 1954-cü ildən roman, povest, hekayə, oçerk, publisistik məqalələr, kinossenari yazıb-yaradır. Əsərləri SSRİ və xarici ölkə xalqlarının dillərinə çevrilmişdir. Son illər "Öz evində qonaq" pyesi tamaşaya qoyulmuşdur (2003). Şeirləri dövri mətbuatda müntəzəm çap olunur. "Kişilik haqqında himn" şeirlər toplusu "Xəzər" nəşriyyatında kütləvi tirajla buraxılmışdır (2002). "Dərd məni dilləndirir" (2003) publisistik əsərlər toplusu, "Mənim gizlinlərim" (2002-2003) avtobioqrafik romanı, "Ana intiqamı" (1995) povesti rəğbətlə qarşılanmışdır. Yazıçılardan ibarət xüsusi dəstə ilə İspaniya, Fransa, İtaliya, Almaniya, Polşa və bir sıra xarici ölkələrdə səfərdə olmuşdur. Azərbaycan Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.
Вернуться в начало страницы

+Ответить с цитированием данного сообщения

Открыть тему
Ответов (1 - 10)
серенка
сообщение 7.1.2009, 18:01
Сообщение #2

Развитый

Görkəmli yazıçımızın hansı əsərlərini oxumusunuz ?
Onun əsərlərində xoşunuza gələn və xoşunuza gəlməyən cəhətlər hansılardır?

BAKINKA
сообщение 7.1.2009, 19:09
Сообщение #3

Kрутой форумчанин

Из: OdLaR YuRdu

Yazıçının yalnız "Gəlin" povestini oxumuşam.Qələmə aldığı digər əsərləri haqqında o qədər də məlumatım olmadığına görə əsərlərindəki hansı cəhətləri xoşlayıb-xoşlamadığımı qeyd eləmək düzgün olmazdı.Amma ən maraqlısı mən indiyənə kimi bu yazıçını təxəllüsü ilə (Vidadi Şıxlı) tanıyırdım,adını isə indi bildim (Babanlı Vidadi)

серенка
сообщение 7.1.2009, 21:55
Сообщение #4

Развитый

Achığı, mən onun "Gəlin" adlı əsərini oxumamışam. Baxmayaraq ki, onun yaradıcılığı ilə yaxından tanışam. Onun şox məhşur olan "Vicdan susanda" romanını yəqin oxumayan çox az adam olar. Bundan əlavə "Ömürlük cəza" povesti olduqca xoşuma gəlir. Təəssüf ki, bu povestin II hissəsini hələ oxumamışam. Daha dogrusu, tapa bilmirəm.

PS. Bəlkə də səhv edirəm. Amma Vidadi Babanlının "Vidadi Şıxlı " adı ilə tanındığını birinci dəfədir ki, eşidirəm. Ola bilsin ki, bu tamam başqa yazıçıdır.

KATANCHIK
сообщение 7.1.2009, 22:10
Сообщение #5

Развитый

Из: Qorod Vetrov

Nehayetki chox gozlediyimiz bir movzu bizim forumda achildi,Vidadi Babanlinin heyatiyle yaxindan taniwam,ve onun perestiwkariyam,size derin tewekkurler!Menim qizlinlerim toplusuna xsusen beyendim
Qelin oz wairlerimizi unutmayaq ve onlardan bir iki kelmelikde olsa yada salaq

серенка
сообщение 8.1.2009, 0:25
Сообщение #6

Развитый

BAKİNKA

Sorry, sən Vidadi Şıxlı yazanda mən bir anlıq bunu İsmayıl Şıxlı kimi başa düşdüm:) Bu mənim diqqətsizliyimdi... Sən haqlısan, ilk yaradıcılığında o, doğulduğu kəndin adını özünə təxəllüs seçib.

BAKINKA
сообщение 8.1.2009, 16:19
Сообщение #7

Kрутой форумчанин

Из: OdLaR YuRdu

Цитата(серенка @ 8.1.2009, 0:25) *
BAKİNKA
Sorry, sən Vidadi Şıxlı yazanda mən bir anlıq bunu İsmayıl Şıxlı kimi başa düşdüm:) Bu mənim diqqətsizliyimdi... Sən haqlısan, ilk yaradıcılığında o, doğulduğu kəndin adını özünə təxəllüs seçib.

Her kesde olur narahat olma,elə ilk şerhini oxuyanda men de öz-özümden şübhelendim)
Sehv etmiremse "Vicdan susanda" bu eser de V.Babanlıya aiddi.

серенка
сообщение 11.1.2009, 18:58
Сообщение #8

Развитый

Mən Vidadi Babanlının son nəşrlərindən biri olan (səhv etmirəmsə 2003-cü ilin nəşridi) "Ömürlük əzab" kitabını (I və II ) heç cür tapa bilmirəm.. Birinci kitab "Ömürlük cəza" adlanırdı və 4 ya 5 il bundan əvvəl onu oxumuşam. Olduqca maraqlı sonluqla sona çatıb. Amma II kitabı tapa bilmirəm. Bəlkə Sizlərdən kimsə oxuyb bu kitabı axıradək??????

серенка
сообщение 18.1.2009, 14:25
Сообщение #9

Развитый

BAKINKA

Да, ты права:))

"Когда молчит совесть" осмысливаются этические проблемы развития советской науки, в частности науки об охране окружающей среды. В конфликт между профессорами Сохрабом Гюнашли и Баширом Бадирбейли невольно втягивается и молодой ученый Вугар Шамсизаде. Честность и настоящая любовь к своему делу помогают Вугару выбрать верную позицию в жизни и науке.

Алкаш
сообщение 27.3.2010, 22:59
Сообщение #10

Генералный Флудёр

Из: Живу в Сердцах!

Цитата(серенка @ 18.1.2009, 15:25) *
BAKINKA

дузду Виждан Сусанда есери Видади Бабанлыя аидди...охумушам мен о есери..хетда рус версиясыныда охумушам Когда молчит совесть....чох мараглы еседи..бу есер менде индиде вар...ве итердимки башга есерлериниде охуюм..лакин сатышларда тапа билмирем онун есерлерини......Ахундов адына китабханададаки анджаг герек орда охуясан....онунда йери ёхду))

Sweet Dream
сообщение 16.7.2015, 19:53
Сообщение #11

Сердце Форума

Из: Baku

Vidadi Babanlı çox dəyər verdiyim yazıçılardan biri olduğu üçün onun uzun fasilədən sonra yeni kitab çap etdirəcəyi xəbəri məni çox sevindirdi...

Tanınmış yazıçı Vidadi Babanlıdan  xəbər var. Yazıçının yeni kitabı işıq üzü görüb.
Bu barədə Publika.az-a açıqlama verən yazar sentyabrda yeni romanını təqdimatını edəcəyini bildirib.

“Hamı mənə zəng edib, deyirdi ki, yeni romanını gözləyirik.
Artıq “Zəmanə adamı” adlı kitabda iki romanım yer alıb- “Ləkələnmiş namus” və “Təzə sevdalar”. 500 tirajla çap olunan kitabı hələ satışa verməmişəm. Sentyabrda təqdimatını edəndən sonra oxucuların ixtiyarına verəcəyəm”.
Vidadi Babanlı indiyə qədər çap olunan altı romanı içərisində ən çox sevdiyi romanlardan da danışıb: ”Oxuculara altı roman hədiyyə etmişəm.
Onların içərisində ən çox sevdiyim “Vicdan susanda”  romanıdır, bir də yeni çapdan çıxan “Zəmanə adamı”. Söz yox ki, oxucularım hamısını bəyənir, amma bir yazıçı olaraq mən bu iki romanımı çox yüksək qiymətləndirirəm”.

Добавить ответ в эту темуОткрыть тему